Su Yalıtımı

su yalıtımı

su yalıtımı


Su Yalıtımı Nedir?

Yapıların çok daha uzun süreli bir şekilde dayanıklı ve işlevli kalabilmesi için yapılması gereken önemli bir yalıtım türü de su yalıtımıdır. Yapıların sağlamlığını oluşturan betonların, aşınma ve benzeri deforme edici durumlara karşı dayanıklı kalabilmesi için su yalıtımı yapılmaktadır.

Su Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Su yalıtımının en temel amacı, yapıların çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlamaktır. Su yalıtımının olmadığı veya hiç yapılmadığı binalarda, sızıntı, çökme, rutubet ve benzeri birçok sorun oluşmaktadır. Ayrıca yalıtımı yapılmamış olan binalarda oluşan küf, rutubet gibi sorunlar insan sağlığını da oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir.

Su Yalıtımı Yapılmazsa Ne Olur?

Banyolarında veya mutfaklarında sızıntıların meydana geldiği, çatılarında, balkonlarında ve teraslarında çökmelerin meydana geldiği birçok bina bulunmaktadır. Bu gibi hasara yol açan olayların en temel sebebi su yalıtımının yapılmamış olmasıdır. Su yalıtımı yapılmamış olan binalar er ya da geç bu gibi hasarlar ile karşılaşacak ve bina içerisinde yer alan kişilere masraf oluşturacaktır.

Su Yalıtımı Nerelere Ve Nasıl Yapılır?

Yapıların su ile teması olan birçok alanı bulunmaktadır. Bu alanlara örnek olarak, banyo, mutfak, çatı, balkon ve teras gösterilebilir. Su yalıtımı yapılacağı zaman kullanılmakta olan birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler uygulanırken çimento-akrilik, MS polimer, poliüretan esaslı ürünlerin kullanılması en doğrusu olacaktır.

Her malzemenin kalitesizi ve kalitelisi bulunmaktadır. Yalıtım yapılacağı zaman kaliteli malzemeler kullanmak, yapılan yalıtımın çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması için bir etkendir. Kalitesiz malzemeler ile yalıtım yapmak, zaman içerisinde daha fazla masrafa sebep olacağı için mutlaka kaliteli yalıtım malzemelerini seçmeye özen göstermelisiniz.

Blog

Su Yalıtımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir