Dam İzolasyonu

unnamed

unnamed


Dam İzolasyonu Nedir?

Yapıların damlarında oluşabilecek olan su sızıntılarını, ısı kaybını, çökmeleri, küflenmeyi ve rutubeti önlemek için yapılan bu izolasyon türüne, dam izolasyonu denilmektedir.

Dam İzolasyonu Neden Yapılmalıdır?

Dam izolasyonunun yapılmadığı yapılarda ısı kaybı yaklaşık olarak %25 daha fazla olmaktadır ve su sızıntılarından dolayı meydana gelebilecek çökme, küflenme ve rutubet gibi sorunların meydana gelmesini önlemek için dam izolasyonu yapılmalıdır.

Dam İzolasyonu Yapılmazsa Ne Olur?

Masrafta kaçınmak için dam izolasyonu yapılmamış olan yapılar, zaman içerisinde yağmur, şiddetli rüzgâr ve kâr gibi doğal faktörlere maruz kalır ve deforme olmaya başlar. Zaman geçtikçe bu deformasyon giderek artar ve dam üzerinde çökmelere sebep olur. Dam üzerinde oluşan çökmelerden dolayı yapı içerisine su sızıntısı başlar. Su sızıntısını fark ettiğiniz zaman, yapı içerisinde küflenme ve rutubet çoktan başlamıştır ve yapıya her geçen gün daha derinden zarar verecektir.

Masraftan kaçınmak için yapılmayan dam izolasyonu, uzun vadede çok daha fazla masrafa yol açacaktır.

Dam İzolasyonu İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Dam izolasyonu yapılacağı zaman kaliteli ve standartlara uygun olan malzemelerin seçimi oldukça önemlidir. İzolasyon için kullanılan malzemelerin en başında cam yünü ve taş yünü adı verilen malzemeler kullanılmaktadır.

Cam Yünü Malzemesi

Cam yünü adı verilen malzeme, 0.035 ile 0.050 arasında ki ısı iletkenlik grubunda yer alır. Kullanılabilecek en yüksek ısı düzeyi ise 250 dereceden oluşur. Bu ürün tamamen yangına karşı dayanıklı ve A sınıfı bir izolasyon malzemesidir. Çoğunluklu olarak ısı ve ses izolasyonu için kullanılan bu malzeme dam izolasyonu için de oldukça sık tercih edilir. UV ışınlarına karşı oldukça dayanıklı olması da bir diğer avantajıdır.

Taş Yünü Malzemesi

Taş yünü adı verilen bu malzeme, 0.035 ile 0.050 arasında ki iletkenlik grubundadır. Isı düzey sınırı cam yününden farklı olarak 750 derecedir ve A sınıfı bir izolasyon malzemesi olarak tanımlanır. Cam yününde olduğu gibi çoğunlukla ısı ve ses izolasyonu için kullanılan bu malzeme dam izolasyonu için de oldukça sık tercih edilir. Taş yünü de, UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.

Dam İzolasyonunun Avantajları Nelerdir?

Dam izolasyonu, yapı içerisinde ısı için tüketilen enerji tüketimini %25 oranında azaltacak, su sızıntısı, çökme, küf ve rutubet gibi sorunları da yaşamanıza engel olacaktır.

Blog

Dam İzolasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir