Çatı İzolasyonu

cati-izolasyon

cati-izolasyon


Çatı İzolasyonu Nedir?

Çatı izolasyonu aslında, su izolasyonu, ısı izolasyonu ve ses izolasyonu yapılması ile adlandırılmaktadır.

Su izolasyonu, çatının çökmemesi ve su sızıntısı oluşturmaması için yapılan bir izolasyon türüdür.

Isı izolasyonu, yapı içerisinde tüketilen enerji miktarını en aza indirmek ve ısınma maliyetini çok daha fazla azaltmak için yapılan bir izolasyon türüdür.

Ses izolasyonu, yapı dışında gerçekleşen çevre gürültüsünü en aza indirmek için yapılan bir izolasyon türüdür.

Çatı İzolasyonu Neden Gereklidir?

Çatı, binanın en önemli alanlarından birisidir. Binanın çok daha uzun süreli ve dayanıklı bir şekilde formunu koruyabilmesi için, çatı izolasyonu yaptırmak gereklidir.

Çatı İzolasyonu Yapılmazsa Ne Olur?

Çatı izolasyonu yapılmamış olan binalar zaman içerisinde birçok sorunla ve masrafla karşı karşıya gelmektedir. Kâr, yağmur ve şiddetli rüzgâr gibi doğal durumlara maruz kalan çatı, zaman içerisinde yıpranmaya uğrar ve bir süre sonra çökme ve sızıntılar meydana gelir. Çökmeyi, sızıntıyı ve bunların doğrultusunda oluşacak olan küf ve rutubeti önlemek için, çatı izolasyonunun yapılması oldukça önemlidir.

Çatı İzolasyonu İçin Kullanılması Gereken Malzemeler Nelerdir?

PVC/TPO olarak adlandırılan termoplastik içerikli membranlar, tek ve çift olacak şekilde kullanılan kompenant sürme su yalıtım malzemeleri, bitüm içerikli ondüline olarak adlandırılan levhalar, trapez olarak adlandırılan levhalar,kiremit altında kullanılan su yalıtım membranları, boyalı galvaniz, boyalı alüminyum, ısı yalıtım sandviç panelleri, çatı kaplama altı zemin OSB levhaları çatı izolasyonunda kullanılan malzemelerdendir.

Çatı izolasyonu yapılacağı zaman kaliteli malzemelerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Kalitesiz malzemeler ile yapılan çatı izolasyonu, çok daha kısa bir süre içerisinde etkisini yitirecektir.

Blog

Çatı İzolasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir